Smo že skoraj na koncu prvega meseca leta 2013 in zopet je čas za rubriko klubske novičke.
Tokrat se bomo posvetili Častni starševski, dokumentu, ki v duhu t.i. “fair playa” spodbuja “športno” smer obnašanja staršev oziroma navijačev v in izven košarkarskih dvoran. Ambasadorja projekta sta Matjaž Smodiš in Slavko Duščak.
Strokovne službe Košarkarske zveze Slovenije so po pogovorih s starši in nekaterimi strokovnjaki na področju fair-playa pripravile Častno starševsko, 12 smernic obnašanja staršev oziroma navijačev, ki bodo prav gotovo poskrbele, da bo vzdušje na treningih in tekmah še bolj športno.
Rado Trfunović, inštruktor trener ter eden od glavnih avtorjev zaobljube, o njej pravi:
“S Častno starševsko staršem in gledalcem nikakor ne želimo vsiljevati nikakršnih pravil obnašanja. Gre za smernice, kakšno naj bi bilo vzdušje na košarkarskih tekmah in treningih. Naša želja je, da vsi otroci košarko igrajo z veseljem in se ob košarki razvijajo v pozitivno naravnane odrasle osebe, ki bodo staršem in vsem košarkarskim delavcem hvaležne za vso pomoč. Tako, kot smo mi ponosni na svoje otroke, so tudi otroci ponosni na svoje starše in vse kar si želimo je, da tako tudi ostane.”
Zaobljubi se pridružujemo tudi v našem klubu, saj menimo, da je razvoj osebnosti igralca eno najpomembnejših poslanstev našiega strokovnega dela v mlajših kategorijah. Spodbuditi v odraščajočem bitju košarkarsko strast pomeni prenesti nanj poleg tehničnih znanj predvsem vrednote in veselje. Brez prisile; naj se vsak sam odloči, da si tega želi.
Ob treniranju in igranju kateregakoli moštvenega športa naj bi se izoblikovale vrednote in zmožnosti sodelovanja in prilagajanja, ki nedvoumno koristijo na vseh področjih življenja. Spodbujamo zdrav način življenja in mišljenja. V prvi vrsti je šport tu zato, da v njem uživamo, zato je poštena igra ob spodbudi najboljša popotnica za razvijajočega igralca.
TOČKE ZAOBLJUBE:
1. Svojega otroka ne silim v igranje košarke, saj jo igra po lastni volji in v svoje veselje. Igranje košarke so njegove sanje.
2. Z ravnanjem na tekmah in izven igrišča sem svojemu otroku vzor.
3. Svojega otroka učim, da ni pomembno le zmagati, ampak da so del življenja tudi porazi. Usmerjam ga, da je bistvo igre v prizadevnosti za doseganje cilja ekipe.
4. Svojega otroka ne žalim, ponižujem ali celo kaznujem zaradi napake ali poraza. Moje poslanstvo je, da ga usmerjam, spodbujam in pohvalim.
5. Svojemu otroku ne postavljam previsokih in nedosegljivih ciljev. Zavedam se, da je otrok.
6. Z otrokom se pogovarjam, ga poslušam, slišim in pohvalim, ko doseže cilje v igranju košarke.
7. Otroka ne primerjam z bolj izkušenimi ali močnejšimi igralci. Razumem tudi, da bo moj otrok v nekaterih tekmah lahko igral manj ali več kot drugi soigralci.
8. Spoštujem strokovno in človeško integriteto trenerja in drugih delavcev, ki sodelujejo na treningih in na tekmah.
9. Brez sodnikov ni igre. Zato jih je potrebno spoštovati in ne oporekati njihovim odločitvam. Njihova naloga je omogočiti igro in že sekundo po njihovi odločitvi se igra ponovno nadaljuje.
10. Ne podpiram verbalnega ali celo fizičnega nasilja na igrišču in izven igrišča.
11. Med tekmami podpiram svojega otroka in njegovo moštvo, hkrati pa spoštujem tudi nasprotno moštvo.
12. Fair play zmoremo vsi. Zato izpostavim in pohvalim vsako fair play potezo svojega otroka, njegovih soigralcev in nasprotnikov.
[Celotno besedilo zaobljube si lahko pogledate na tej povezavi.]
Akcijo sta z navdušenjem podprla tudi starša in košarkarja Matjaž Smodiš ter Slavko Duščak, ki sta tako postala ambasadorja Častne starševske in hkrati vzor obiskovalcem tekem mlajših starostnih kategorij. “Ker je fair play pomemben del športa, sta zelo pomembna dejavnika tudi korektno navijanje in obnašanje gledalcev. Tega mora biti v košarkarskih dvoranah še več in pri tem moramo biti še posebej velik vzor starši mladih košarkarjev”, je jasen Matjaž Smodiš, enakega mnenja pa je tudi Slavko Duščak: “Sam sem velik zagovornik fair playa in ideja o Častni starševski je pohvale vredna. Starši moramo biti otrokom vzor in jih že od malih nog vzgajati v športnem duhu.”
Delavci kluba se bomo trudili slediti vrednotam zaobljube. Vseeno pa je tudi na Vas – starših, prijateljih, navijačih, da vrednote spoštujete in se po njih ravnate, kajti le tako jih lahko vzhajajoči športniki ponotranjijo.